hirdetés

Fizess elő
a magazinra!
Alkoss
velünk!

OTTHON DEKOR DIY CSALÁD ÚJRAHASZNOSÍTÁS EGÉSZSÉG GASZTRO AMIGURUMI INSPIRÁCIÓ ALKOTÓINK

Így szépülhetünk alvás közben

Ha kipihenten ébredünk, az nemcsak a bőrünknek, hanem a testünknek és az elménknek is jót tesz.

Az Európában élők egyharmada átlagosan csupán öt órát alszik naponta, ezért nem csoda, hogy gyakran az alváson jár az eszünk. A gyermekeikkel lefekvés előtt örökös harcot vívó, elcsigázott szülőktől az agyalást a párnára hajtott fejjel is folytató, elfoglalt üzletemberekig mindenki vágyakozással gondol egy hatalmas, pihentető szundikálásra.

Elismert tény, hogy a rossz alvás negatív hatást fejt ki a szervezetünkre. Ez megnyilvánulhat fejfájás, álmosság, csökkent immunitás és ingerlékenység formájában is, de a minőségi alvás hiánya az öregedési folyamatot is felgyorsíthatja.

Testünk öt különböző alvási szakaszon megy keresztül, a könnyű szendergéstől a mély alvásig, végül az álomlátásos alvásig. Ezen szakaszok mindegyikének sorban egymás után meg kell jelennie alváskor, valamint kombinációjuknak többször meg kell ismétlődnie ahhoz, hogy éjszaka pihentető alvásban legyen részünk. Az öregedés felgyorsulhat, ha ez a folyamat zavart szenved, különösen a későbbi alvási szakaszokban, amikor a test önmagát gyógyítja.

Az álomlátásos alvás az a szakasz, ahol a szépülés történik – ebben a szakaszban a testet humán növekedési hormon árasztja el. Ez az úgynevezett HGH segít újjáépíteni és kijavítani a szöveteket, valamint serkenti a sejtképződést. Ez a sejtregenerációs ciklus átlagosan 28 napba telik, minden éjjel 2 órakor éri el a csúcsát, és úgy vélik, ez a ragyogó bőr titka. Az elöregedett sejtek sokszor durvák és dehidratáltak, emiatt a bőr ráncokat vet, az új sejtek azonban mindig fényesebbek, simábbak és teltebbek – vagyis pont olyanok, mint amelyek reményében vadászni indulunk a szépségápolási üzletekbe.

A rossz minőségű éjszakai alvás a kortizol (egy stresszhormon) fokozott termelésére sarkallja a szervezetünket, amely a bőrünkön is meglátszódhat. A kutatások azt mutatják, hogy a magas kortizolszint gyulladásokhoz vezet és csökkenti a kollagén képződését, amely a fiatal bőrt feszessé és rugalmassá teszi.

A kollagén egy fehérje, amely az irha (a bőrünket felépítő két fő sejtréteg közül a belső réteg) 75-80 százalékát alkotja. A bőrünk fiatalosabbnak tűnik, amíg kellő mennyiségű kollagént tartalmaz. Amikor a kollagén lebomlik, a bőr megereszkedik és veszít rugalmasságából. A bőr öregedésével ez fokozatosan bekövetkezik, úgyhogy teljesen nem lehet elkerülni, de van pár dolog, ami tovább gyorsíthatja ezt a folyamatot – a gyakran előforduló rossz alvás rajta van a listán.

woman-2197947_1280.jpg

Akkor tehát hogyan javíthatjuk alvásunk minőségét? Ha könnyen el tudsz aludni, akkor egyszerű megoldásokkal, például azzal, hogy kijelölöd a lefekvési időt és egy órával előtte már abbahagyod a képernyő előtti ülést, nagy különbséget fogsz tapasztalni. De mi a helyzet akkor, ha nem tudsz kikapcsolni? Egy szervezett napirend kialakítása segít megregulázni az alvásigényedet – azaz meghozza a vágyat arra, hogy álomra hajtsd a fejed –, hiszen ha alvásról van szó, a minőség fontosabb, mint a mennyiség.

Ahelyett, hogy a standard nyolcórás alvást megcélozva az éjszaka felét az ágyban való hánykolódással és forgolódással töltenéd, próbáld meg összehangolni alvásigényedet azzal az idővel, amikor ágyba szeretnél menni. Vezess naplót, hogy nyomon követhesd, mennyi jó minőségű alvásban van ténylegesen részed. Ez a szám lesz az úgynevezett „alvási ablakod”. Például, ha hat órát tudsz folyamatosan aludni, akkor az alvási ablakod is hat óra körül kell, hogy legyen – mondjuk éjféltől reggel 6-ig. Ez azt jelenti, hogy felkelés után, reggel 6-tól éjfélig ébren vagy, és ezalatt erős, egészséges alvásigényt alakítasz ki. Tartsd magad ehhez a napirendhez a hét minden napján!

Ha sikerül jól tartható rutint kialakítanod, a tested megtanulja, mikor kell elaludni és felébredni, ez pedig hozzásegít ahhoz, hogy egyszerűbben és gyorsabban kapcsolj majd „szundi üzemmódba”. Néha azonban esélyünk sincs arra, hogy minőségibb alvásban legyen részünk. Az éjszakai szoptatás, az éjszakai műszak vagy egy átmulatott éjszaka könnyen keresztbe tehet a szépítő alvásnak, de szerencsére van pár bőrápolási technika, amely segíthet megőrizni az egészséges ragyogást.

Fotó: Pixabay



hirdetés


Legnépszerűbb témák


hirdetés


hirdetés


EZT IS Ajánljuk












OTTHON DEKOR
NAPPALI KONYHA KERT GYEREKSZOBA
DIY
ÉKSZEREK KIEGÉSZÍTŐK RUHÁK BEAUTY
CSALÁD
GYEREKEKKEL GYEREKEKNEK
ÚJRAHASZNOSÍTÁS
ELŐTTE-UTÁNA MENTSD MEG A FÖLDET!
EGÉSZSÉG GASZTRO
LEVESEK, ELŐÉTELEK FŐÉTELEK DESSZERTEK MENTES RECEPTEK
AMIGURUMI
ÖTLETEK TI KÜLDTÉTEK
INSPIRÁCIÓ
TAVASZ NYÁR ŐSZ TÉL TI KÜLDTÉTEK ÚJDONSÁGOK Sztárokkal alkottunk
ALKOTÓINK
Berky Alexandra Kubinyi Szilvia Kurdi Gabi Szebeni Gál Vera Vesztl Fanni Farkasvölgyi Orsi Rácz Anikó Sebestyén Éva Csorba Anita
WEBSHOP